Runy

Runy są najstarszym europejskim pismem. Wg legendy podarował je ludziom bóg Odyn. Alfabet runiczny, czyli Futhark (nazwany tak od pierwszych 6 run: f-u-th-a-r-k) zawiera 24 runiczne litery-znaki + runę pusta, albo białą (choć niektórzy jej nie uwzględniają). Futhark nie jest alfabetem, którym napisana została literatura, jest za to alfabetem, którym możesz napisać własną opowieść życia, jeśli tylko pragniesz rozwijać się i nad sobą pracować. Aby odkryć runy dla siebie musisz odejść od gotowych szablonów i schematów, wg których dotąd myślałeś i które wyznaczały ścieżki twojego życia. Musisz zmierzyć się z tym, co nieznane. Same słowo "run" oznacza 'tajemnicę' albo 'sekret'. Legenda mówi, że runy zstąpiły z nieba do świadomości Odyna, gdy ten wisiał na kosmicznym drzewie w mistycznym stanie. Zstąpiły pionowym szlakiem spajającym niebo i ziemię wg ezoterycznej zasady "jak na górze tak i na dole", a zasada ta dobrze znana jest wszystkim badającym nauki tajemne. Runy nie są, więc owocem intelektualnych dociekań, a proces "poznania" ich ma wszelkie znamiona oświecenia, kiedy to człowiek wykracza poza granice znanego mu "ja". Runy układają się w pierwotny kosmiczny alfabet. Wyrażają związek człowieka z wszechświatem. Związek, który człowiek odnajduje poprzez ZNAK. Bo właśnie runy to bardzo silne energetyczne znaki. Przemawiając do naszej nieświadomości, potrafią uwolnić stamtąd niezwykle potężne siły, które pokierowane przez skupiony na celu umysł, w wprost niewiarygodny sposób odmienią twoje życie.

Ansuz - Sygnały - znaczenie magiczne - znak, usta, mądrość. Inni mogą uczyć się od ciebie entuzjazmu. Będź jednak bardziej rozważny, nie rzucaj się zawsze na głęboką wodę. W miłości - skaczesz z kwiatka na kwiatek, szukasz ideału. Znajdziesz swoją połówkę pomarańczy jeśli będziesz mniej surowy. Co cię czeka - spełni się twoje wielkie marzenie, zmienisz coś bardzo ważnego w swoim życiu. Spróbuj przewidzieć przeszkody, które zjawią się na drodze.
Thurisaz - Brama - znaczenie magiczne - cierń, przeszkoda, chwila próby. Ludzie zazdroszczą ci siły przebicia, ty idziesz do przodu jak czołg. Nie chwytaj wszystkich srok za ogon, bo zostaniesz z pustymi rękami. W miłości - nigdy nie czekasz, aż ktoś zrobi pierwszy krok, ty ruszasz do ataku. Przyda się trochę sprytu i dyplomacji, nie wyciągaj wszystkich kart z rękawa. Co cię czeka - wyzwanie od losu, chwila, w której sprawdzisz swoje siły. Pokonasz przeszkody, ale musisz bardzo się starać.
Raidho - Porozumienie - znaczenie magiczne - podróż, koło, zmiana. Jesteś niezależny, nie znosisz zakazów. Pomyśl co chcesz robić w życiu, bo pogubisz się w całej masie marzeń i zostaniesz z pustymi rękami. W miłości - usidli cię tylko ktoś, kto pozwoli ci na trochę wolności. Co cię czeka - daleka podróż, która wiele zmieni w twoim życiu.
Fehu - Posiadanie - znaczenie magiczne - powodzenie, sukces. Ludzie mogą nauczyć się od ciebie wielkoduszności. Czego tylko dotkniesz, zamieni się w złoto. Pohamuj jednak swoją hojność i rozrzutność, bo zostaniesz z pustymi rękami. W miłości - omijaj łukiem osoby, które myślą tylko o sobie. Ten, z kim się zwiążesz musi być podobny do ciebie. Co cię czeka - narodzi się coś nowego, może wpadniesz na doskonały pomysł albo zakończysz pewien rozdział życia, który był bardzo ciężki i lepiej o nim zapomnieć.
Uruz - Siła - znaczenie magiczne - moc, ochrona, opieka, zdrowie. Ludzie zazdroszczą ci energii i odwagi. Jesteś albo staniesz się silny jak tur. Odkryjesz w sobie prawie magiczną moc. Staraj się jednak najpierw pomyśleć, a potem działać. Rzucając się na oślep wyrządzisz więcej szkody niż pożytku. W miłości - przyciągasz słabeuszy, niezdecydowanych i dających wziąć się pod pantofel. Potrzebujesz kogoś, kto będzie tryskał pomysłami, będzie energiczny i wesoły. Co cię czeka - możesz ściągnąć na siebie deszcz kłopotów jeżeli nie zapanujesz nad swoim zwariowanym temperamentem
Laguz - Przepływ - znaczenie magiczne - jezioro, zdrowie, nadzieja. Masz szósty zmysł, którego mogłaby ci pozazdrościć niejedna wróżka! Ludzie mogą ci opowiadać różne rzeczy, a ty i tak wiesz swoje. Nie dasz się wywieść w pole. W miłości - potrzebujesz romantyzmu, poezji recytowanej przy księżycu i gorących wyznań. Ktoś mało wrażliwy unieszczęśliwi cię. Co cię czeka - uważaj na zdrowie, nie ryzykuj niepotrzebnie. Nie słuchaj cudzych rad, kieruj się tylko własnym "nosem"
Kenaz - Otwarcie - znaczenie magiczne - światło, pochodnia. Przepełnia cię entuzjazm, gdy już czymś się zajmiesz, to sercem i duszą. Nie znosisz tego co byle jakie, zrobione na odczepnego. W miłości - zakochujesz się tak samo nieprzytomnie, tracisz rozsądek. Unikaj bałaganiarzy i narzekaczy, którym zawsze źle na świecie. Co cię czeka - poznasz kogoś, kto odmieni twoje życie. Ta miłość pozwoli ci rozwinąć skrzydła.
Hagalaz - Przerwanie - znaczenie magiczne - grad, gwałtowna zmiana. Los często wzywa cię na pojedynek, ale ty potrafisz stawić czoła każdemu wyzwaniu. W miłości - kochasz namiętnie i gwałtownie, twoje uczucie jest jak burza z piorunami. Szybko zakochujesz się i szybko zrywasz! Co cię czeka - zajmując się czymś nowym nie musisz burzyć tego co było. Tak jak poznając nowych ludzi nie musisz zrywać układów ze starymi przyjaciółmi. W ten sposób możesz zostać sam jak palec.
Gebo - Partnerstwo - znaczenie magiczne - dar. Kochasz ludzi, chcesz im pomagać i sprawiać radość. Niektórzy to wykorzystują bez oporów i wchodzą ci na głowę. Naucz się odróżniać prawdziwych przyjaciół od farbowanych lisów. W miłości - lubisz flirtować, ale marzy ci się ktoś, z kim dogadasz się bez słów, będziecie nadawać na tej samej fali. Co cię czeka - bardzo miłe chwile, ktoś cię doceni, polubi albo pokocha.
Nauthiz - Ograniczenie - znaczenie magiczne - przeszkoda, potrzeba. Jesteś obowiązkowy i wyjątkowo wytrwały, życie traktujesz serio. W miłości - Marzy ci się prawdziwy ideał i jesteś bardzo wybredny. Wybierz swoje przeciwieństwo, kogoś kto nie przejmuje się drobiazgami. Co cię czeka - obowiązek powinien być w tej chwili ważniejszy niż przyjemności, zmobilizuj się, naprawdę warto!
Wunjo - Radość - znaczenie magiczne - sukces, radość. Można uczyć się od ciebie optymizmu. Nawet, gdy świat wali ci się na głowę, ty wierzysz, że jutro będzie lepiej. Inni rozkładają ręce, ty bierzesz się do roboty, bo nigdy się nie poddajesz. W miłości - uczucie zmienia cię nie do poznania. Chodzisz z głową w chmurach, zapominasz o wszystkim, myślisz tylko o TEJ /TYM/ jedynym. Co cię czeka - uznanie i popularność. Uważaj jednak na rywali, ktoś będzie kopał pod tobą dołki
Inguz - Płodność - znaczenie magiczne - bóg Ing, zalążek, początki. Lubisz przewodzić, kierować grupą i dawać rady. Choć czasem się szarogęsisz, twoje pomysły są rozsądne. Umiesz podpowiedzieć dobre rozwiązanie. W miłości - ty wybierasz i ty decydujesz, chcesz być kapitanem statku. Jeśli ktoś ci nie pasuje, może starać się o ciebie 20 lat bez skutku. Co cię czeka - kłopoty już wkrótce skończą się, odetchniesz z ulgą. Będziesz mógł ruszyć z kopyta do przodu.
Algiz - Ochrona - znaczenie magiczne - mądrość, opieka. Choć twardo stoisz na ziemi, nie brakuje ci fantazji i pomysłowości. Ludzie mogą zazdrościć ci optymizmu. W miłości - bądź bardziej otwarty, naucz się okazywać czułość. Wydajesz się zimny i obojętny. Co cię czeka - nie bój się niespodzianek, wykorzystaj sprzyjające zbiegi okoliczności. Szczęście odnajdziesz tam, gdzie się tego nie spodziewasz.
Jera - Plony - znaczenie magiczne - nagroda. Jesteś wytrwały, uważasz, że na sam szczyt można wspiąć się tylko krok po kroku. Bardzo ważne są dla ciebie pieniądze. W miłości - szukasz kogoś już na całe życie, nie lubisz przeskakiwać z kwiatka na kwiatek. Nie zdradzaj już na pierwszej randce, że myślisz o małżeństwie! Co cię czeka - nie próbuj na siłę dopiąć celu, znajdź kogoś, kto ci pomoże i poradzi coś mądrego
Peorth - Inicjacja - znaczenie magiczne - kubek do gry w kości, tajemnica losu. Nie lubisz działać "na pół gwizdka", jeżeli już coś robisz, to pochłania cię to bez reszty. Gdy coś idzie nie tak, za bardzo się przejmujesz. W miłości - unikaj osób, które kpią z twoje wrażliwości i z zainteresowań. Zanim kogoś nie poznasz lepiej, nie odkrywaj wszystkich kart. Co cię czeka - przekonasz się jak wiele potrafisz i na co naprawdę cię stać. Nie bój się ryzyka, masz intuicję, która pomaga ominąć niebezpieczeństwo.
Isa - Bezruch - znaczenie magiczne - lód, oczekiwanie. Jesteś cierpliwy, lubisz gdy wszystkie sprawy toczą się zgodnie z planem. Panujesz nad sobą, nie zdarza ci się wybuchać złością. W miłości - naucz się okazywać uczucia, bądź ciepły i czuły, a na pewno znajdziesz bratnią duszę. Co cię czeka - to nie jest dobry moment na ważne sprawy i wielkie plany, musisz przeczekać ten zły okres.
Eihwaz - Obrona - ambicja, przemiana. Chcesz sięgnąć niemal do gwiazd, bardzo wysoko stawiasz sobie poprzeczkę. Nigdy nie zadowolisz się małym sukcesem, starasz się iść na całość. W miłości - marzy ci się ciche i bezpieczne gniazdko. Nie lubisz podrywaczy. Chcesz by wasza miłość była pierwsza i jedyna. Co cię czeka - skup się na tym, co dla ciebie najważniejsze, nie zatrzymuj się tuż przed metą.
Dagaz - Przełom - znaczenie magiczne - poranek, szczęście. Jesteś jak iskierka, interesujesz się wszystkim, co się wokół ciebie dzieje. Nie potrafisz usiedzieć w jednym miejscu. Reagujesz z prędkością światła. W miłości - twoje serce zdobędzie tylko ktoś tajemniczy, zagadkowy, taki, kogo trzeba długo znać, by wiedzieć "co mu w duszy gra". Co cię czeka - zyskasz nowych przyjaciół, będziesz mieć szczęście w wielu sprawach. Nie przegap żadnej okazji!
Mannaz - Osobowość - znaczenie magiczne - przyjaźń, inteligencja. Godzisz się z tym, co niesie los, ale jednocześnie umiesz walczyć z przeszkodami. Lubisz sprawdzać siłę swojego charakteru. W miłości - masz wysokie mniemanie o sobie, zwiążesz się tylko z kimś, kto potrafi docenić twoje zalety. Co cię czeka - nie spiesz się, poczekaj na rozwój wydarzeń. Dopóki nie osiągniesz tego, co chcesz, nie chwal się na wyrost.
Ehwaz - Ruch - znaczenie magiczne - postęp, podróż. Potrzebujesz towarzystwa jak powietrza do oddychania, ty po prostu nie umiesz być sam. Najlepiej działasz w dużej grupie. W miłości - rozejrzyj się za tak samo towarzyską osobą. Kogoś niezależnego albo samotnika natychmiast przepłoszysz! Co cię czeka - pomyśl zanim coś zrobisz. Stoisz na rozstajnych drogach, musisz wybrać tę najlepszą.
Teiwaz - Wojownik - znaczenie magiczne - bóg wojny, odwaga, sprawiedliwość. Nie lubisz rezygnować ze swoich planów. Gdy już coś sobie postanowisz, poruszysz niebo i ziemię, by osiągnąć cel. Można ci zazdrościć odwagi i uporu. W miłości - twoje serce zdobędzie tylko ktoś odważny, odpowiedzialny, inteligentny i o podobnych zainteresowaniach. Co cię czeka - Gwiazdy ci sprzyjają, możesz zacząć coś nowego, spełnić swoje marzenia
Sowelu - Całość - znaczenie magiczne - słońce, powodzenie, spełnienie. Masz żywą naturę, jesteś błyskotliwy i wesoły. Lubisz, gdy dużo się dzieje. Od pieniędzy ważniejsze są dla ciebie kontakty z ludźmi. W miłości - najważniejsze są dla ciebie prawdziwe uczucia. Jeśli czujesz, że ukochany /ukochana/ cię oszukuje, natychmiast zerwij ten związek. Co cię czeka - idą do przodu śmiało i bez lęku, sukces masz zapisany w gwiazdach.
Berkana - Wzrastanie - znaczenie magiczne - brzoza, początek. Jesteś silny i delikatny jednocześnie. Potrafisz wczuć się w czyjąś sytuację, chętnie pomagasz. Często stajesz w obronie słabszych. W miłości - zakochasz się tylko w kimś niezwykłym, którego widać nawet w tłumie. Musi mieć oryginalne zainteresowania czy spojrzenie na życie. Co cię czeka - przygotuj się na nowości i duże zmiany, sporo będzie się działo. Pamiętaj, że z każdej, nawet trudnej sytuacji można wyciągnąć coś dla siebie
Othala - Oddzielenie - znaczenie magiczne - tradycja, dziedzictwo, nowe wartości. Najważniejsza jest dla ciebie rodzina i dom, chętnie zbierasz pamiątki, fotografie prababć i stare sprzęty, np. żelazko na "duszę". Dla bliskich wiele poświęcisz. W miłości - unikaj pędziwiatrów i lekkoduchów, twoje serce może zdobyć tylko domator. Co cię czeka - spotkasz kogoś, kto będzie miał na ciebie dobroczynny wpływ. Pomoże ci rozwinąć skrzydła i nabrać odwagi.